Zezwolenia na pobyt

Zezwolenie na pobyt i pracę

Zezwolenie na pobyt i pracę udzielane jest na wniosek cudzoziemca w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez wojewodę właściwego miejscowo. Okres na który wojewoda może wyrazić zgodę wynosi od 3 miesięcy do 3 lat.

O udzielenie zezwolenie na pobyt i pracę powinni ubiegać się cudzoziemcy przebywające na terytorium Polski w celu wykonywania pracy, zlecenia lub umowy o dzieło na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec powyższego, aby cudzoziemiec legalnie wykonywał pracę w Polsce niezbędne jest uzyskanie stosownego zezwolenia w postępowaniu administracyjnym.

Wydając decyzję administracyjną wojewoda określa podmiot na rzecz którego cudzoziemiec może świadczyć pracę, wysokość wynagrodzenia, stanowisko oraz okres ważności decyzji.

Podkreślenia wymaga, iż każdorazowa zmiana pracy prowadząca do niezgodności któregokolwiek z elementów decyzji lub upływ terminu na który została ona udzielona powoduje konieczność wystąpienia z nowym wnioskiem o zezwolenie.

Przykład: W sytuacji, gdy cudzoziemiec decyduje się na zmianę pracodawcy zobowiązany jest on do wystąpienia z nowym wnioskiem o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, a ponadto musi się on wywiązać z obowiązku informacyjnego wobec wojewody w związku z ustaniem przyczyny wydania dotychczasowej decyzji w przedmiocie zezwolenia na pobyt czasowy.

Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy składa cudzoziemiec najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku:

W zależności od specyfiki sprawy w postępowaniu o zezwolenia na pobyt w celu wykonywania pracy zakres niezbędnych dokumentów będzie odmienny i lekko odbiegać od standardowej listy przedstawionej poniżej.

Jako przykład wskazać należy okoliczność pełnienia funkcji prokurenta lub członka zarządu osoby prawnej, kiedy to na wnioskodawcy ciąży obowiązek udowodnienia stabilności zatrudnienia jak i stabilnej pozycji gospodarczej samego podmiotu w którym pełni określoną funkcję.

Przykładowa lista dokumentów niezbędnych na potrzeby postępowania o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę:

  1. 2 egzemplarze wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę;
  2. załącznik do wniosku wypełniony przez pracodawcę;
  3. 4 aktualne fotografie biometryczne o wymiarach 45×35 mm;
  4. ważny dokument podróży;
  5. informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych (chyba, że występują podstawy do zwolnienia wnioskodawcy z tego obowiązku);
  6. dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego;
  7. dowód posiadania miejsca zamieszkania na terytorium Polski;
  8. rozliczenie podatkowe;
  9. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach;
  10. dowód wniesienia opłaty od wniosku;
  11. pozostałe dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku.

Jeżeli jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy lub masz jakiekolwiek pytania dotyczące zagadnień prawnych zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami za pomocą poniższego formularza. Możliwie niezwłocznie skontaktujemy się z Tobą w wybranej przez Ciebie formie.