Zezwolenia na pobyt

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej udzielane jest na wniosek cudzoziemca przez wojewodę w drodze decyzji administracyjnej.

Zezwolenie udzielane jest na okres niezbędny do realizacji celu pobytu, przy czym okres ten nie może być krótszy niż 3 miesiące oraz nie dłuższy niż 3 lata.

Decyzja administracyjna zezwalająca na pobyt stanowi podstawę prawną do legalnego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Kto powinien ubiegać się o zezwolenie na pobyt w celu prowadzenia działalności gospodarczej?

Pierwszą grupę wnioskodawców stanowią cudzoziemcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (podlegająca wpisowi do CEIDG).

Kolejnymi osobami, które powinny ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności są cudzoziemcy pełniący funkcje w organach zarządczych spółek kapitałowych, będąc jednocześnie ich wspólnikami; cudzoziemcy będący wspólnikami spółek osobowych uprawnionymi do ich reprezentacji, czy wreszcie cudzoziemcy którym udzielono prokury.

Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku:

W zależności od specyfiki sprawy w postępowaniu o zezwolenia na pobyt w celu prowadzenia działalności gospodarczej zakres niezbędnych dokumentów będzie odmienny i lekko odbiegać od standardowej listy przedstawionej poniżej.

Jako znamienity przykład wskazać należy sprawy wnioskodawców pełniących funkcje w spółkach kapitałowych, kiedy to jako załączniki należy wymienić w szczególności biznesplan czy sprawozdania finansowe.

Przykładowa lista dokumentów niezbędnych na potrzeby postępowania o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę:

  1. 2 egzemplarze wniosku o zezwolenie na pobyt i pracę;
  2. załącznik do wniosku;
  3. 4 aktualne fotografie biometryczne o wymiarach 45×35 mm;
  4. ważny dokument podróży;
  5. dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego;
  6. dowód posiadania miejsca zamieszkania na terytorium Polski;
  7. rozliczenie podatkowe;
  8. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach;
  9. umowa spółki;
  10. sprawozdanie finansowe;
  11. ankieta dotycząca działalności;
  12. dodatkowe dokumenty uzależnione od sytuacji spółki;
  13. dowód wniesienia opłaty od wniosku;
  14. pozostałe dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku.


W ramach naszej działalności jako wykwalifikowani prawnicy pomagamy przedsiębiorcom we wszelkich sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz obsługą korporacyjną spółek w tym sprawach rejestrowych, transakcjach czy tworzymy umowy. Trudnimy się również doradztwem przy wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach gospodarczych sporządzając opinie prawne oraz świadcząc bieżące doradztwo prawne.

W razie zainteresowania ofertą w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorstwa lub wystąpienia z wnioskiem o zezwolenie na pobyt zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza, mailowo lub telefonicznie.